5 bonusových tipů na focení

Slíbil jsem Vám e-mailu 1 bonusový tip, ale pak jsem si uvědomil, že Vám toho mám mnohem víc co ukázat. Sám bych za to byl vděčný a ušetřil si spoustu starostí. Proto z toho vzniklo nakonec tipů 5.

S Pepou jsme oba rádi fotili krajiny, květiny, auta, architekturu a další věci. Ale nejvíce nás zajímalo fotografování lidí. Přiznám se, že jsme s Pepou nejraději fotili slečny. Krása ženy, to bylo naše hlavní téma. Ale fotografování neprobíhalo vždy hladce. Zkušené modelky jsme oba fotografovali až po dlouhé době a většinou nám byly modelem krásné slečny, které zkušeností s focením moc neměly.

Pro některé slečny to bylo i první fotografování vůbec a cítily se z té přemíry pozornosti nesvé. Nervozita způsobila mnohokrát to, že nebyly schopné se opravdu uvolnit. A proto, že jsme taky byli nezkušení, neuměli jsme je podpořit, byli jsme taky trochu nervózní a fotografie vypadaly mnohdy tak zvláštně strojeně. Asi jste uhodli. Tento tip se týká focení portrétů lidí.

1. Chvalte Vaši modelku nebo modela

Pokud někoho fotíte, dejte mu najevo, že se Vám líbí takový, jaký je a že je to pro Vás radost, že si ho můžete vyfotit. Podtrhněte, co je na ni nebo na něm krásné. Je to strašně důležité. Být jeden na jednoho, proti fotoaparátu, bývá pro mnoho lidí hodně stresující. Začínající modelky mají často pocit, že musí být nějak „lepší“ než jsou a jsou hodně citlivé na své nedokonalosti, kterých si okolí možná ani nevšimne. A to je přece hloupost. Vy chcete, aby byly právě takové, jaké jsou doopravdy, protože přece proto je fotíte. Pokud budete dostatečně modelky chválit, uvidíte, jak se uvolní a umožní Vám zachytit to nejlepší, co v nich je. Ale dejte si pozor! Chválit musíte upřímně. Falešné pochvaly člověk pozná a obvykle to rozbije celé focení. Fotografové, o kterých jsme slyšeli, že to dělají, obvykle zplakali nad výdělkem. Doslova.

2. Snažte se komunikovat

Prostě s modelkou nebo s modelem mluvte. Není v tom nic tajemného. Vždyť osoba, kterou fotíte je živá. Má svoje záliby, touhy a starosti. A proto je důležité s ní mluvit, abyste se navzájem pochopili. Není nutné se nějak zvlášť svěřovat, ale dbejte na to. Byli jste někdy u lékaře, který Vás vyšetřil, nic u toho neříkal, dal Vám recept a poslal Vás domů? I když jste neměli o jeho odbornosti pocit, dobrý pocit jste si z této návštěvy určitě neodnesli! Tak se snažte, aby se Vaši modelové a modelky cítili, že jsou pro Vás důležití a že si jich Vážíte. Úplně to změní atmosféru focení.

3. Najděte pózu, která je modelce vlastní a cítí se v ní příjemně

Asi to zní složitě, ale není. Každý jsme nějaký. Někdo má rád hodně lidí a hlasité oslavy, někdo jiný si raději zaleze do pokoje a čte si v klidu knihu. Zkuste odhalit, co je pro Vaši modelku póza, která jí vyhovuje. Některá žena je ráda vyzývavá a cítí se v tom dobře. Některá se potřebuje projevovat něžně a romanticky. A kdybyste takovou romantickou slečnu nutili do vyzývavé pozice, tak se nebude cítit dobře a fotografie budou stát za nic. A o tom to je. Zkuste být empatičtí a vycítit, co Vaší modelce vyhovuje.

4. Foťte dvě modelky najednou

Tahle rada Vám na první pohled může přijít divná. Jste nervózní z fotografování jedné osoby a najednou máte fotit dvě? Opravdu, focení možná bude malinko náročnější na přípravu, ale přinese Vám to jednu úžasnou věc. Zmizí to drtivé napětí fotograf-modelka. Bude tam osoba navíc. Zvláště začínající modelky se nebudou cítit tak vystaveny tlaku, protože tam bude další osoba, která tento pocit rozbije. Pokud fotografujete nezkušené modelky, zkuste fotografovat dvě najednou. Uvidíte, že z jejich vzájemné komunikace budete mít nádherné nestrojené fotografie.

5. Nefoťte lidi čelně

To znamená, nestavte je proti Vám do pozoru. Z nějakého důvodu náš mozek vnímá rovné linie u lidí jako nezajímavé. Modelky ve všech módních časopisech stojí ve zvláštních pózách. Víte, proč to tak je? Je to kvůli šikmým liniím jejich těl. Všechna snaha módních fotografů vede k tomu, že se snaží rozbourat čelní a rovné linie u postoje modelek. Snažte se o to taky. Existuje úžasný a jednoduchý trik, jak vyfotit lidi zajímavě. Řekněte jim, ať udělají jednou nohou půl kroku dopředu a jednu ruku dají v bok. Neuvěřitelné. Celá póza se změní a najednou jsou Vaše fotografie zajímavé. Změna polohy nohy totiž změnila těžiště těla a skoro všechny rovné linie se staly šikmými. ilustrační fotografie níže je zajímavá. Proč to tak je? Protože obsahuje spoustu šikmých linií.

Zajímaly by Vás další tipy? Více se dozvíte v naší digitální knize „Jak se stát fotografem za 5 minut denně?“

P.S. Mohl bych Vás požádat o menší pomoc? Rád bych tipy zdarma dále rozšiřoval a budu rád za vyplnění krátkého dotazníku zde, abych věděl, co Vám v nich chybělo a mohl tipy dále zlepšovat.